Thursday, January 10, 2013

Häkkerivaimust kantud projekt

Öeldakse, et julge hundi rind olla rasvane. Otsustasin, et kirjeldamaks mõnda edukat häkkerivaimust kantud projekti peaks rääkima ei rohkemast ega vähemast kui seda on www loomine.

Www alguse panijaks peetakse Tim Berners-Lee'd koos Robert Cailiau'ga. Mõlemad olid 1980'ndate lõpul CERN'i palgal. Säärane ambitsioonikas ning rahvusvaheline institutsioon nagu seda CERN on, seab alati ka suure rõhuasetuse kommunikatsioonile. TCP, DNS ja hüpertekst olid selleks hetkeks juba olemas. Berners-Lee on väitnud, et tema tagasihoidlik idee oli vaid olemasolev ühendada. Projekti mõte oli esiteks pakkuda materjali vaid lugemiseks (kuid oluliselt lihtsustati viitamist kusagil teises serveris (www aadressil) asuvale informatsioonile) ning hiljem (wiki alustas ca 1995) anda www kasutajale (tavamõistes siis lugejale) ka võimaluse nö surfamise käigus võrgus kuvatavaid andmeid muuta ja lisada. Esimese www lehe riputas ta üles aasta 1991 ja kuigi alguses ei tahtnud kasutajaskond väga hästi vedu võtta, siis 90'ndate keskpaigaks oli www juba suur hitt.
Berners-Lee l oli kindlasti võimalus muuta kogu projekt tasuliseks ja teenida suurt kasumit. Tema enda sõnade järgi, oleks see ilmselt päädinud erinevate (tasuliste) ja üksteist mitte toetavate versioonidega jne - ehk informatsioon ja õigus sellele oleks muutunud vaid madalaks raha teenimise vahendiks. Kuid ilmselt just nimelt häkkerivaim sundis teda mõtlema suuremas plaanis. Oma leiutise eest, ei ole ta isegi mitte patenti taodelnud. Internetile (ja seega ka www'le) ligipääsu peab Berners Lee suisa inimõiguse vääriliseks.

Ma tooksin siinkohal võrdluse ökoloogiast - ökosüsteem tekib sinna, kus on selleks võimalus ning just nimelt võimalus on see mille Berners-Lee on avalikkusele andnud.

No comments:

Post a Comment