Thursday, November 15, 2012

CC litsentsid, kas vastus kõigele?



Creative Commons litsentsid nägid ilmavalgust 2002 aastal. Eesmärgiks oli läbi lihtsamini kättesaadava informatsiooni võimendada tehnoloogia ja üldisemas mõttes kultuuri edasist arenemist.(1)

Aastal 2005 avaldas Ameerika industriaal-rock bänd Nine Inch Nails CC litsentside alusel järjestikku mitu albumit. Bändi juhtfiguurist, Trent Reznorist räägiti järgnevatel aastatel, kui ärigeeniusest ja mehest kes muutis muusikaäri maailma. Albumit olid internetist vabalt alla laetavad ning kuulajatele pakuti võimalust lugude partiisid remixdes kasutada. (2) Suurte plaadifirmade alla kuuludes on selline võimalus üldiselt välistatud, pigem harrastatakse ilma loata remikside tegijate kohtusse kaevamist.(3) Sõltumata sellest, kas jäljendatakse Reznori’t või mitte aga CC litsentsi alusel kättesaadava muusika hulk kasvab iga aastaga.

Aasta 2012 septembris aga teatas Trent Reznor, et tema juba mõnda aega tegutsenud bänd How To Destroy Angels tegi lepingu Columbia Records plaadifirmaga. Reznor selgitab, et iseseisvalt tegutsedes on raske murda uutele turgudele. Artistina ei taha ta kulutada liialt energiat otsimaks iga riigi/turu jaoks sobilikke kanaleid. (4) Raske on talle siinkohal vastu vaielda, ilmselt vähemasti muusikatööstuses näeme tulevikus sümbioosi erinevatest CC litsentsidest ja traditsioonilistest lepingutest plaadifirmadega. 

Myspace (asutatud 2003),Youtube (asutatud 2005), Bandcamp (asutatud 2008) keskkonnad on minu arvates tekkinud paljuski CC vaimust kantuna.  Kui mitte muud, siis vähemasti on artistidel rohkem valikuid, kus ja kuidas enda muusikat müüa või kättesaadavaks teha ning millistel alustel. Samas peab nentima, et teatud kvaliteedipiirist on iseseisvalt ja ilma rahalise toetuseta raske edasi liikuda. Teisisõnu - CC's tuleks näha ühte võimalikest regulatsioonidest ent ilmselt ei saa see olema vastus kõigele.

No comments:

Post a Comment