Thursday, November 8, 2012

3 ebaõnnestumist IT ajaloos



Kirjeldaksin kolme IT lahendust mis oma esialgseid eesmärke kõige paremini ei ole täitnud. Siinkohal ei hakka ma välja tooma lauslollusi või selgelt üle oma aja võimete käinud ideid, vaid tahaksin keskenduda projektidele mis siiski olid väga olulised verstapostid üldises IT ajaloos.

NeXT - asutatud 1985 Steve Jobsi poolt. Esialgseks eesmärgiks oli pakkuda arvutit eelkõige üliõpilastele. Jobs sai Paul Bergilt (keemia Nobeli preemia 1980) idee toota pisut suurema jõudlusega arvuti mida saaks kasutada rDNA ja muude sarnaste resurssinõudlike protsesside uurimiseks-õpetamiseks. Lisaks peaks komplekti  hind olema tudengitele vastuvõetavas vahemikus. Jobsi (kes oli 1985 sügisel sunnitud Apple'st lahkuma) silmis pidi NeXT'ist kindlasti saama kasumlik projekt kuid seda suuresti ei juhtunud. Suuresti ilmselt selle tõttu, et esimese generatsiooni NeXT arvutid olid lihtsalt liiga uuenduslikud (ja kallid) - NeXT 8-24Mb RAM, mitusada mb kettaruumi, samal ajal kui PC,Mac pakkusid vaid mõne Mb RAM'i ja kõvakettaruumi max paarkümend Mb. 1993ndast aastast alates keskenduti hoopiski tarkvara tootmisele. 

Samas ei maksa NeXT i täiesti maha kanda, pakutud opsüsteem ja platvorm ise ei jõudnud küll massidesse, kuid palju NeXT'ist võeti hiljem üle juba iOS, tarkvaraprojekt WebObjects on tänapäevalgi näha iTunesi kaudu. Huvitav seegi tõik, et Wolfensteid 3d ja Doom on kirjutatud NeXT arvutit kasutades. Seega - ärilises mõttes suuresti läbikukkumine kuid panust It tehnoloogia arengusse on vägagi märkimisväärne.

Windows Vista - WinXP uuendusena ilmuma pidanud Windowsi versiooni jõudis turule 4 aastase hilinemisega. Microsofti esialgne plaan oli pakkuda turvalisemat versiooni WinXP'le, kuid projekti süübides oldi sunnitud kogu kood ümber kirjutama. Minu arvates ebaõnnestus Vista suurema turvalisuse seisukohast samuti oli kasutajatele vastuvõtmatud liiga suured nõudmised riistvarale. WinXP tundus enamikule kasutajatest piisavalt standartne ja mugav selmet võtta kasutusele Vista. Minu arvates paranes Microsofti postsioon alles Win7 välja tulekuga 2009 aasta. Positiivse uuendusena mainiksin Vista 'Aero' kasutajaliidest - tol ajal oli tegemist uudse lähenemisega ja kontseptsioon kui selline on kindlasti kulda väärt.

Leonardo Da Vinci aritomeeter – sõltumata sellest, kas Firenze kunstnik taolise masina tõesti projekteeris või siis mitte, tahaksin tõmmata paralleele eesmärkide ja taotlustega meie igaühe elus. Minu arvates suutis Da Vinci küll ideid genereerida, kuid enamasti ei viinud neid lõpule. Olgu see siis suurim pronksist monument (mis eal ei valminud) või maal püha õhtusöömaaeg (mis on maalitud värvidega mida oli lihtsam käsitleda kuid mis aja jooksul tuhmuvad) , igalt poolt kumab läbi rahutu hing, kes vaimustub sama kiirelt kui tüdineb. Olen isiklikult näinud ja isegi tundnud sarnast suhtumist tarkvaraprojektides osaledes – alustada on lihtsam, kui lõpule viia.

No comments:

Post a Comment