Ergonoomikast tarkvara arenduses.
Väidetakse, et inimene harjuvat kõigega. Minu arvates ei ole seda ütlust ka tarkvara arendus suutnud ümber lükata. Töötan igapäevaselt firmas, mis toodab USA turule raviasutustele haldustarkvara. Muinasjutulisel kombel on firma saanud alguse 1980 ndate alguses praeguse tegevjuhi garaazhist. Eestis asuv arendusosakond tähistab täna oma 10ndat tegutsemise aastapäeva. Mis see tähendab, on see et 10 aasta arenduse juures on tegelikult kaasas kantud varasema 20 aasta taaka. Kuna kasutajaid on palju ja koolitamine vaevanõudev ning selletõttu tagasiühilduvus vaikimisi alati nõutud.
Ehk siis - 'save' nupp andmevormi salvestamiseks on suhteliselt uustulnuk vast 95% kasutajate jaoks on iseenesest mõistetav, et salvestamiseks - ekraani sulgemiseks tuleb vajutada F10. Menüüriba kontseptsioon puudub täielikult. Kasutajale nähtavad märksõnad ei ühti kogu liidese ulatuses. Samuti ei ole programmeerijagi elu väga lihtsaks tehtud. Arendus on toimunud vastavalt vajadusele, suurem abstraktsioon üldiselt puudub. Hiljutisel kasutajakonverentsil küsis üks tehnilise taibuga klient, et miks meie andmebaasi välja nimi ei vasta absoluutselt selles salvestuvale sisule. Vastus kõlas - ma tõesti ei tea, sel ajal kui see väli tekitati käisin mina alles lasteaias.
Positiivse näitena tooksin välja programmi Reaper (1).
Tegemist on mitmerajalise helilindistus programmiga (Winampi autorilt). Tarkvara on küll tasuline (nö kodu või väikefirma kasutaja hind on umbkaudu 80$) kuid ka registreerimata tarkvara on täiesti funktsionaalne. Kasutajaliides on tuttav juba teistest sarnastest programmidest. Absoluutselt igale hiirega teostatavale
1) http://www.reaper.fm/
No comments:
Post a Comment