Sunday, December 2, 2012

Litsentsidest - piirata või mitte piirata



Ütleksin seekordse kirjatüki sissejuhatuseks, et tarkvara müümise-jagamise juriidilised alused on minu jaoks raskesti hoomatavad.  Seega, üritan alljärgnevas tekstis olla täpne ja asjakohane, välja võib tulla nii nagu...

MySQL GNU GPL  litsents. Apache LGPL litsents.  MySQL ‘I vabavarana eksisteerimise algus jääb sajandi algusesse. Vaatamata mõningatele tehnilistele piirangutele on tegemist ühe enam kasutatava andmebaasi haldus süsteem (1). Muuhulgas Facebook, Wikipedia, Amazon jt suured keskkonnad kasutavad mingil määral MySQL’i. MySQL-Apache-PHP sümbioos on kindlasti tuttav igale webi arendajale. Vabavarale orienteeritud arenduskogukonna ponnistused läbi kümnendi on kindlasti muljetavaldavad. 2010’ndast aastast alates toimub MySQL  distributsioonide avaldamine Oracle tiiva all. Nagu arvata võib on häkkerihingega programmeerijad asjade sellise arengu suhtes skeptilised (2). Loodame, et põhjuseta.

Netscape-Mozilla.
Netscape omas 90ndate keskel ca 90% brauserite turust. 98-99 aga pidi tunnistama alla jäämist Microsoftile. 1998 aasta jaanuaris avati lähtekood ning alustati Mozillaga. (3) Internet Explorer I kasutajaskond on viimastel aastatel pidevalt kahanenud, turul on ka teisi tegijaid, kuid minu arvates on Netscape-Mozilla saaga hea näide sellest, et pikas perspektiivis millegi fundamentaalselt avatud pealt raha teenimine (ja ohjamine) ei ole mõistlik. Need koodijupid, mis Netscape’st veel kasutusel, on kindlasti õnnelikud, et eksisteerivad ka veel 12 aastat hiljem.



No comments:

Post a Comment